Jak podaje straż pożarna, na Podhalu – dwie najczęstsze przyczyny pożarów mieszkań i domów to :
– nieprawidłowe stosowanie pieców i grzejników (ponad 6 tys. przypadków) oraz
– nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, m.in. niedopałkami papierosów czy niedogaszonymi zapałkami (ponad 4 tys. pożarów).
Są sytuacje, których można uniknąć zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, ale już podpalenia i awarie urządzeń, nie zależą bezpośrednio od właściciela mieszkania.Wybierając polisę mieszkaniową należy dokładnie określić zakres ochrony – jakie wybrać ubezpieczenie domu. Przykładowo osoba mieszkająca na 2 piętrze nie ma powodu płacić za ryzyko powodzi. – Ważna jest jednak świadomość, że skutków pożaru nie sposób przewidzieć, a z tego powodu lepiej wybrać możliwie najszerszy zakres ochrony.
Do ubezpieczenia domu czy mieszkania na wypadek ognia można włączyć piwnice, garaż oraz pomieszczenia gospodarcze. Podobnie ochroną można objąć wszystkie zgromadzone w nieruchomości przedmioty – od mebli, przez sprzęt elektroniczny i dekoracje (np. obrazy) oraz dokumenty (m.in. dowód osobisty czy prawo jazdy).
Druga składowa prawidłowego wyboru polisy to ustalenie wartości ubezpieczonego majątku. Sumę gwarancyjną, czyli maksymalne odszkodowanie, jakie można otrzymać należy określić samodzielnie. – Często zdarza się, że wskazana kwota jest mniejsza niż wartość domu czy mieszkania i wówczas mamy do czynienia z niedoubezpieczeniem. W takiej sytuacji, jeśli zniszczeniu ulegnie cała nieruchomość, wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód.