Nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu wpływa na zdolność kierowania pojazdem szczególnie podczas jazdy w miejscowościach turystycznych : Nowy Targ, Szczawnica, Zakopane , a nikt nie jest w stanie ocenić wpływu alkoholu na swój organizm. Nie ma żadnej metody, która pozwalałaby określić ilość alkoholu jaką można wypić aby nie przekroczyć dopuszczalnej zawartości we krwi oraz nadal prowadzić bezpiecznie.
Rozkład alkoholu w organizmie statystycznego górala zależy od:
wagi osoby, płci, wieku i metabolizmu,
poziomu stresu,
najedzenia,
ilości spożytego alkoholu.
Wypity alkohol na Podhalu zwiększa poczucie pewności siebie co w konsekwencji prowadzi do podejmowania ryzykownych decyzji. Ponadto alkohol:
wydłuża czas reakcji,
pogarsza koordynację ruchów,
powoduje pogorszenie wzroku,
ogranicza pole widzenia,
powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
powoduje błędną ocenę własnych możliwości.
Odpowiedzialność karna za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu w Nowym Targu i Szczawnicy czy Zakopanem.
Podabnie jak w całej Polsce kiedy kierujący pojazdem w Nowym Targu lub w Szczawnicy albo w Zakopanem znajduje się w stanie po użyciu alkoholu – popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Kiedy natomiast kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości to popełnia przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego.
Wykroczenie (kierowanie w stanie po użyciu alkoholu) zagrożone jest karą grzywny do 5000 złotych, do 30 dni aresztu oraz zakazem kierowania pojazdami do 3 lat.
Przestępstwo (kierowanie w stanie nietrzeźwości) zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, karą grzywny do 720000 złotych, oraz do 10 lat zakazu kierowania pojazdami.
Jeżeli kierujący spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu to grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności grzywna do 720000 złotych oraz dożywotni zakaz kierowani pojazdami. Ponadto dodać należy, że sprawca wypadku lub kolizji, który znajduje się pod wpływem alkoholu ponosi wszystkie koszty związane z odszkodowaniem z „własnej kieszeni” umowa ubezpieczeniowa OC nie obejmuje szkód powstałych w zdarzeniach drogowych w sytuacji kiedy kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu, oddalił się z miejsca zdarzenia, nie posiada prawa jazdy.
NIGDY NIE PIJ JEŚLI MASZ ZAMIAR PROWADZIĆ!
JEŚLI PIŁEŚ NIE JEDŹ!